foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Svetový deň proti rakovine – 4. ...

04.02.2016

Zimný onko tábor pre deti 2016

14.01.2016

Kalendár príbehov, ktoré sme prežili s ...

21.12.2015

Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-15:00 15:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, diétna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9878)

strana 1 z 494 (otázky 1 - 20)
Názov
(meno)
Text Dátum
Kostne metastazy
(Katarina)
Dobry den prajem, maminka (66r) je onko pacient s rakovinou hrubeho creva (stage III.B)v IV.stadiu, nador vyoperovany pred dvomi rokmi, so stomiou, MTS v plucach, peceni, slezine a pravej tibii (kde sa, samozrejme, nedaju zastavit, inak mala progresia v plucach a ostatne stabilizovane, resp. zmensene). Prave ta MTS v nohe ju svojou obrovskou bolestou velmi hendikepuje, je na liecbe chemoterapiou uz dva roky a zvladala by vsetko celkom v pohode, az na tu (jedinu) bolest v nohe. Viem dobre, ze zazrak v jej pripade sa uz, bohuzial, nestane, ale naozaj nie je sposob, ako bolest potlacit? Ma opiatove naplaste, uzivala Novalgin, teraz zacala znovu Palexiu, kedze sa bolest vystupnovala, okrem toho bola noha dvakrat oziarovana s cielom bolest trochu znizit, pocas pobytu v nemocnici jej podavali morfium. Znamena to snad, ze uz naozaj niet inej pomoci? Mali by sme navstivit algeziologicke oddelenie, alebo to vsetko najlepsie urci jej onkolog? Psychicky velmi trpim i ja a jej okolie, ked nedokazeme pomoct... Dakujem pekne za odpoved.
Katarina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je potrebné nevyhnutne zmeniť analgetikum resp. možno bude stačiť len upraviť dávku. Mal by to iste vedieť aj onkológ, ale kľudne choďte do algeziologickej ambulancie. V dnešnej dobe je naozaj už veľa možností ma zmiernenie bolestí - človek by nemal iste trpieť. Veľa šťastia Vám prajem.
2016-02-09
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Vysvetlenie
(Julia)
Dobry den prosim vas mozte mi prelozit diagnozu z Mr mozgu agneza glandula parotis v pravo,s atipicky konfigurovanou a mierne hipotrofickou lavou parotickou zlazou prosim mam strach nakolko mam vazne zdravotne problemi dakujem
Julia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z popisu vyplýva, že Vám chýba príušná žľaza vpravo a na ľavej strane máte tu druhú žľazu zmenšenú s atypickou konfiguráciou. S výsledkom je potrebné navštíviť doktora, ktorý Vám dával žiadanku.
2016-02-08
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Kombinovaná liečba
(Valentína)
Dobrý deň zaujímalo by ma či sa podstúpenie liečby vitamínom C považuje za klasickú liečbu alebo je to jedna z alternatívnych metód ? Ako odborník odporúčate pacientom kombinovať alternatívnu liečbu s klasickou?
Valentína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, možem sa vyjadriť len ku kombinácií u onkologických pacientov - v tomto prípade nie je dokázané na veľkom počte pacientov / 1000 a viac /, že by podávanie vysokodávkovanej liečby vit. C malo benefit pre pacienta pri kombinácií s chemoterapiou / skúšané len u niektorých diagnózach/. Okrem viac menej psychologického efektu, sólo podávanie v onkológii nemá veľký zmysel bez kauzálnej liečby.
2016-02-08
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Žiadosť o pomoc pri vybavovaní invalidného dôchodku a preukazu ŤZP
(Vlasta Rýchla)
Dobrý večer, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri vybavovaní invalidného dôchodku a preukazu ŤZP. Od februára 2015,kedy mi bol diagnostikovaný karcinóm prsníka,som podstúpila najskôr operáciu,následne chemoterapiu a rádioterapiu.Toho času beriem už iba lieky.Nakoľko som dlhodobo PN a bez práce(už pred liečbou som bola evidovaná na ÚPSVAR ako uchádzač o zamestnanie),chcem si podať žiadosť o invalidný dôchodok.Keď som však priniesla žiadosť zo sociálnej poisťovne môjmu praktickému lekárovi oznámil mi,že on mi ju nevypíše,lebo u neho sa na žiadnu diagnózu neliečim,teda som úplne zdravá.Vraj je to v kompetencii mojej gynekologičky,alebo onkologičky.Tak som požiadala o vypísanie žiadosti moju p. gynekologičku.Tá ma následne poslala do sociálnej poisťovne,kde mi povedali,že o 10-12 dní mám volať na gynekológiu,či už im moja žiadosť prišla.O 10 dní mi však volala sestrička môjho praktického lekára,že mi k nim prišla žiadosť zo sociálnej poisťovne,že či si pre ňu prídem,nakoľko pán doktor mi už pred tým oznámil,že on mi tú žiadosť nevypíše. Preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc,prípadne radu,ako mám postupovať,pretože čas beží a ja neviem,čo mám robiť a kam sa v takomto prípade obrátiť.Taký istý postoj zaujal p.doktor aj pri vybavovaní preukazu ŤZP. Za Vašu radu vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Vlasta Rýchla
Vlasta Rýchla

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,opisujete vašu skúsenosť s vypísaním žiadosti o invalidný dôchodok a preukaz ZŤP. Spravidla vypisuje žiadosť o invalidný dôchodok Váš všeobecný lekár - ten kto vás na PN vypísal - ten následne komunikuje s posudkovým lekárom sociálnej poisťovne. Váš všeobecný lekár musí mať všetky lekárske správy a výsledky vyšetrení. V praxi sa môžeme stretnúť i s tým, že žiadosť vypisuje odborný lekár. Neviem kto Vám vypísal PN, kto s lekárov komunikuje s posudkovým lekárom. Lekársky nález pre potreby UPSVaR (ZŤP preukaz) vypisuje praktický lekár s doložením odborných správ nie starších ako 6 mesiacov. Pre konkrétnejšiu odpoveď ma kontaktujte na Linke pomoci v Piatok v čase od 15,00 do 16,00 hod. S pozdravom
2016-02-07
Mgr. Adela Ondrisková Odpoveď od:
Mikulova
(zaneta)
Dobry den,pred tromy rokmi my zistili Gravitzov tumor na oblicke,kde nasledne my oblicka bola odobrata. Do dnesneho dna mam vsetky vysledky z onko aj urologickeho hladiska v poriadku.Naslala vsak situacia ze momentalne som otehotnela a uvazujem o interupcii,nakolko mam obavy,aby my neoslabla oblicka alebo aby sa my nevratili priznaky z onkologickeho hladiska.Chcem vas poprosit o radu ci su moje obavy opodstatnene.Dakujem velmi pekne.
zaneta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak ste po onkologickej stránke negatívna, nádor bol odstránený, nie je to indikácia na interupciu...čím dlhšie ste od operácie tým viac klesá riziko návratu ochorenia. Samozrejme nikto Vám dnes nepovie, že sa už ochorenie nemôže vrátiť o niekoľko rokov. Rozhodnutie je len a len na Vás. Dôležité sú pravidelné dispenzárne kontroly a aj s 1 obličkou sa dá zvládnuť gravidita. Všetko je o kontrolách a režime. Veľa šťastia.
2016-02-06
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
MR
(lucia)
Dobry večer prosim vas možete mi poradit, bola som dnes po vysledky na magnetickej vysledky su: Na zhotovených sekvenciach pozorovat primerané SA priestory, gyrifakacia primerana. Signal bielej a šedej hmoty primerany. subkortikalne FP bilat. pritomne ojedinele hyperintenzne lézie velkosti do 3 mm. ostatné oblastí bez ložiskových či difuznych signalnych odchyliek. v oblasti sinus transversus vlavo pritomne nastenne hypointenzné ložisko velkosti do 4,3 mm, sinus mierne dilatovaný- lumen do 13 mm. komorový systém primeranej velkosti a tvaru, bez presunu stredových štruktúr, septum pellucidum uložene v stredovej línii., hippocampus bilat. symetrický. cisterný primeranej šírky. v oblasti selly, optickej chiazmy, corpus callosum, pons, baz. ganglií, vnutorných zvukovodov a zachytených časti orbít bez zretelných signálnych odchyliek. Zretelné známky neurovaskul. konfliktu v komplexe nn. V- VIII nepozorovať. ZAVÉR OJEDINELE DEMYELINIZ LÉZIE FP SUBKORTIKALNE BILAT. STARŠÍ NÁSTENNY TROMBUS V SINUS TRANSVETVERSUS VĽAVO - VHODNÉ DOPLNIŤ NATÍVNU MR SINOGRAFIU. Prosim vas o pomoc nevietie mi napisat ake su to vysledky či to mam dobre hlavne tie ložiska a lezie? čo to znamena? aj to čo tam píše znamky neurovaskul? velmi sa bojim o ten trombus čo to može byt? mna často bolela hlava mysleli si že mám migrenu tak beriem lieky doktorka mi napisala lieky aj na epilepsiu ja som ešte nebrala lieky od epilepsie v živote som nemala zachvat iba na EEG hlavy mi tam stale ukazuje niejake ostre vlny. bola som u neurologičky tak ma poslala do nemocnice na neurologiu lezat kvoli tomu že mi maju robit magneicku rezoanciu z kontralsnu latku a som alergicka na niejake lieky tak preto prosim vas odpis mi možete mi odpísat čo to znamena Zretelné známky neurovasku?.sinus mierne dilatovaný- lumen do 13 mm? Chcem sa opítať čo sa tyka tych lezii aj ložicka či nemožem mat niečo onkologicke?
lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa popisu na MRI ide o poruchu na úrovni nervových buniek/vlákien - ide o skupinu rôznych ochorení demyelinizácie - špecifické pre neurologickú diagnostiku...ak by to bolo onkologické tak MRI by to ukázalo....trombus je krvná zrazenina v cieve, ktorú može upchať ale keďže splav je časť ciev ktorá odvádza krv z mozgu, tak pre fungovanie by to nemalo mať vplyv - splavov je viac - navzájom sa doplňajú...Navrhujem Vám kontaktovať neurológov a lepšiu diagnostiku. Vždy treba zohladniť kliniku a zobrazovacie metódy.
2016-02-06
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Vysvetlenie diagnozy
(Naďa)
Dobry den. Prosim o vysvetlenie histologickeho nalezu po potrate. Topologia:C57.9, Morfologia: MKCHO M-01120, MKCH10 003.3. Je to nieco vazne?
Naďa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, C57.9 - znamená zhubný nádor ženských pohlavných orgánov bližšie neurčený - treba sa opýtať Vášho operatéra, gynekológa či to napísali aby poisťovna uznala histológiu alebo príčina potratu mohla byť zhubná - choriokarcinóm?mola hydatidóza príp. iné...viac Vám z toho čo ste uviedli bohužiaľ neviem povedať. Želám Vám všetko dobré.
2016-02-06
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Informácie o finančnej podpore
(Zlatica Dubravcová)
Dobrý deň. Mojej švagrinej diagnostikovali malobunkový karcinóm pľúc. Žije sama so školopovinnou dcérou v podnájme. Teraz je na PN a okrem toho má len sirotský dôchodok na dcéru a rodinné prídavky.Liečba je finančne nad jej sily.Kde a ako by sa mohla obrátiť na nejakú finančnú podporu na liečbu?
Zlatica Dubravcová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, píšete, že Vaša švagrina má onkologické ochorenie a je v náročnej sociálnej situácii i z hľadiska financií a momentálne je PN. V takejto situácii môže požiadať o jednorázový finančný príspevok pre onkologického pacienta na adresu Ligy proti rakovine kde je potrebné doložiť doklady: žiadosť, lekársku správu nie staršiu ako 3 mesiace, potvrdenie o príjme osôb v spoločnej domácnosti. Je tu možnosť podať si žiadosť i na UPSVaR o kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia prípadne o preukaz ZŤP. Treba rátať s tým, že vybavovanie náležitostí môže trvať i 2-3 mesiace. Pre bližšie informácie sme k dispozícii na Linke pomoci v Piatok od 15,00 do 16,00 hod. S pozdravom
2016-02-05
Mgr. Adela Ondrisková Odpoveď od:
Kupele
(emilka)
Mamin onkolog nesuhlasi s navrhom na kupelnu liecbu po operacii srdca.Mama je niekolko rokov na hormonalnej liecbe-Faslodex pre drobne mts v plucach,primarne mala Ca prsnika a planuju ho podavat dlhodobo.Chcem sa opytat,ci hormonalna th je naozaj kontraindikaciou kupelnej liecby. Vyjadril sa totiz v tom zmysle,ze mama do kupelov moze,len jej to poistovna neschvali.Vopred dakujem za odpoved.
emilka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rada Vám odpoviem na otázku ohľadne kúpeľnej starostlivosti. Kúpeľná starostlivosť vo všeobecnosti nadväzuje na ústavnú alebo ambulantnú starostlivosť. Schvaľuje sa na základe zákona 577/2004. Kúpeľnú liečbu navrhuje ošetrujúci príp. odborný lekár na základe zdravotného stavu, je hradená na základe verejného zdravotného poistenia. Ak sa priblížime k Vašej otázke v zozname kotraindikácií kúpeľnej starostlivosti je uvedená recidíva, metastázy, karcinomatózna kachexia. To či zdravotná poisťovňa schváli kúpeľnú starostlivosť vychádza z údajov uvedených v Návrhu na kúpeľnú starostlivosť a tiež z údajov dostupných v osobnom účte poistenca.
2016-02-04
Mgr. Adela Ondrisková Odpoveď od:
CML
(Zita Bógová)
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu pre blízkeho príbuzného. Pred necelým rokom mu diagnostikovali chronickú myeloidnú leukémiu - užíva Imatinib, ktorý mu podľa výsledkov zaberá. Má však veľké bolesti klbov a kostí, hlavne na rukách a bolesť prejde iba po užití Ibalginu. Vedeli by ste mu odporučiť niečo, čo by mu pomohlo zmierniť tieto bolesti, resp. je nádej, že bolesti ustúpia. V súčasnosti má bolesti každý deň. Má 29 rokov. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zita Bógová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bolesti môžu byť na vrub liečby alebo sa demaskovalo aj reumatické ochorenie - zvážil by som návštevu u reumatológa. Liekov proti bolesti je veľa,je dôležité ale nájsť príčinu. Ibalgin je agresívny na žalúdok, ale ak pomáha, nie je problém. Osobne by som poradil Novalgin / je menej agresívny /. Je to naozaj veľmi individuálne.
2016-02-04
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Pecen
(Iveta)
Pozdravujem chcem sa spytat bola som na sono brucha s zistili mi hemangion na peceni a cysty na lavom laloku poradte mi ci sa mam niecoho obavat ci ten hemangion ma byt sledovany dakujem
Iveta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, buďte pokojná, cysty sú "nezaujímavé", ma ich veľa ľudí, hemangiom môže krvácať ak dôjde k silnému nárazu, niekedy sa môže zväčšovať, nie je ale zhubný. Kontrola je v tomto prípade len podľa potreby.
2016-02-04
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Karcinom slinnej žlazy
(miroslava)
Dobrý deň prajem, veľmi Vás prosím o radu a priblíženie tejto diagnozy, čo to sa človek dozvie z internetu, moja sestra 32r. sa od augustA 2015 LIEčI NA KARCINOM SLINNEJ žľAZY,l.sin.v diagnózach mala T4 N0 M0 absolvovala 2 cykly silnej chemoterapie, následne radikálnu chirurgickú operáciu kde vybrali nádor a potom 6 týždňov protonovej liečby teda ožarovanie. hned po ukončenií ožarovania sa objavila metastáza v lymfatickej uzline N1 píšu. predtým nemala metastázy.chcem sa opýtať ako to postupuje, či sa to dá liečiť a či je vôbec nejakaá nádej že bude dalej žiť.dakujem vopred za odpoved.
miroslava

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pýtate sa dosť na rovinu tak sa Vám budem aj tak snažiť odpovedať - sestra ďalej žiť bude ale ťažko povedať čo bude, tá metastáza v uzline bola odstránená?? ak sú uzliny pozitívne čaká ju chemoterapia a následné sledovanie...problémom je, že nik nevieme čo bude ďalej - ale to aj pri úplne zdravom t.j ochorenie sa môže hocikedy vrátiť - preto je nutné sledovanie a ak je podozrenie na návrat ochorenia treba urobiť CT. Prajem Vám všetko dobré.
2016-02-04
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Borderline
(Katarína)
dobrý deň ,v decembri mi bol zistený borderline nádor ovaria ,bola mi odporúčená úplná hysterektomia nakolko mám 37 rokov dve deti a dalšie som už neplánovala ,výsledky histologie boli negatívne doporučené kontrola každý polrok,chcem sa spýtať je vhodné u mňa začať s užívaním hormonálnej liečbby nakolko sa u mňa vyskytla táto diagnoza ,mám obavy z rakoviny prsníka,dakujem
Katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, u žien po liečbe CA vaječníkov je možné predpísať hormonálnu substitučnú liečbu ak má žena menopauzálne ťažkosti. Na posúdenie konkrétne Vášho prípadu by som musel poznať Váš zdravotný stav a vyšetriť Vás.
2016-02-04
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Genetický test pre syna
(Miroslava Mentelová)
Dobrý deň,chcela by som sa opytať na možnosť genet.testu pre môjho syna.Má 28 rokov a ako 5ročný mal na 52cm hrubého čreva polyp,ktorý bol odstráneny kolonoskopicky.Od vtedy bol raz na kolonoskopii/asi pred 10 rokmi/ale nie celé črevo.Pred piatimi rokmi prekonal manžel operáciu-nádor na hrubom čreve s následnou operáciou,odobraný kus hr.čreva a tenkého čreva,tabletková chemo.Bolo to druhé štádium.Chcela som sa opytať na možnosť gen.testov pre syna alebo čo by ste mi poradili,mam o neho obavy.Ďakujem.
Miroslava Mentelová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ako prvé treba zopakovať kolonoskopiu - celú, ak bude negatívna tak zatiaľ nič by som nerobil, len zopakoval o ďalších 5 rokov...ak pozitívna a bude mať viac polypov tak musí mať genetické vyšetrenie na FA, Lynchov syndróm / viď. ďalej /....čo sa muža týka - ak mal tumor pred 50 rokom života tak treba genetické vyšetrenie - vykonáva Onkologický ústav Sv. Alžbety alebo NOU Bratislava.
2016-02-04
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Asi 5 rocny nalez
(Adrianka)
Pekny vecer prajem,asi pred 4 rokmi mi bol zisteny nalez na krcku maternice,pani doktorka mi dala Betadin cipky,a po indonale 3 mes.kure som o pol roka mala nalez negat,no zase o pol roka som na cytologiu kontrolnu nesla,a meskam s nou odvtedy asi dalsie 2 roky,lebo vzdy ked uz chcem ist mam mykozu alebo menstruaciu alebo som v praci.Mykozy mavam uz 12 rokov,nakazil ma partner ureaplazmou,bola preliecena aj u neho,potom negat,no mykozy mam nadalej kazdy mesiac,pred asi 3/4 rokom mi zacala menstruacia aj mimo menstruacie,najprv mi meskala 2 tyzdne,potom som dostala o dalsie 2 tyzdne,potom zase o 6 tyzdnov,zase o 2 tyzdne,minuly mesiac som dostala na 23 den,teraz zase dnes je 30 den,mozno sa to uz zlepsuje,lebo predtym som mala na 30,31 den.Pani doktorka mi pred 3 mes.ked som sla na cytologiu,neodobrala mi ju kvoli mykoze,na krvacania mimo cyklu nedala nic,moze to byt z toho ta porucha,ze uz mam nalez na krcku taky,ze uz mam rakovinu alebo mi hrozi,ze mi uz vezmu maternicu?Deti este nemam.Mam 38 rokov.Alebo je to zo stitnej zlazy,mam hypotyreozu na Eutyroxe 75 mg.Na tie mykozy si davam aj laktobacily posvove,no bez efektu,pomozu len na par dni potom zase.Okrem toho pri pohlavnom styku mam na zaciatku bolesti stipe a boli ma to,pouzivame lubrikacny gel so silikonom.Najviac sa bojim,ze ak je tam uz cca 4 rocny nalez,ci to z nie je rakovina al.co sa s tym potom robi.Dakujem za odpoved.
Adrianka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rád by som Vám povedal viac resp. vyjadril svoj subjektívny postoj, no bez vo Vašom prípade nie je možné odpovedať na Vaše otázky. Ak nedôverujete svojej gynekologičke máte právo požiadať o vyšetrenie iného gynekológa. Nebojte sa svoje právo využiť.
2016-02-03
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Nalez na ramene
(anna)
Dobry den, dlhsie ma bolieva rameno, dr.ma poslala na rtg a tam mi dali takuto spravu: do oblasti tuberculum majus humeri sa projikuje neostro phranicene prejasnenie, naznacene lalocnatych okrajov vel. cca 15 x 9mm bez sklerotickeho lemu, kortikalis v tejto oblasti tenka, s hladkym povrchom, bez periostozy - k blizsej charakteristike dop.vysetrenie CT. Prilahle makke tkaniva bez rtg kontrastnych depozit. Aka je sanca, ze ide o rakovinovy nador? Vedeli by ste mi tu spravu laicky vysvetlit prosim? Velmi pekne dakujem
anna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, úprimne z vášho popisu ide o niečo čo ani doktor z rtg snímky nevedel povedať. Môže to byť kostný výrastok alebo niečo z mäkkých štruktúr,ale môže to byť aj čokoľvek iné. Odporúčam nie CT ale magnetickú rezonanciu - tá vie presnejšie povedať co by to mohlo byť- vsetko ostatné sú špekulácie...
2016-02-02
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Onkogynekologický problém
(Michaela)
Dobrý deň! Minulý rok mi na prehliadke robili cytologiu ale tú novšiu platila som za ňu 25 eur.Robili mi ju v januári 2015 a výsledky neboli dobré potvrdil sa hpv vírus,citologické vyšetrenie mi opakovali o pol roka a výsledky boli stále zlé tak mi robili konizáciu.Hlásenie teda výsledky z konizácie boli nasledovné:V zachytených excíziách z porcia ide o epidermizované ektropium s pachzdermiou v povrchovom epiteli ložiskovo s dysplastickým epitelom charakteru CIN II-III s prerastením do priľahlých cervikálnych žliazok.Jednoznačnú inváziu nenachádzam.Spodina pod dysplastickým epitelom je chronicky nešpecificky zápalovo infiltrovaná.Vnútorná resekčná línia nie je jednoznačne voľná.Imunohistochemické vyšetrenie:p16 +, p53 +, Ki67 výrazná + vdysplastických bunkách.Zachytené cervikálne žliazky sú bez pozoruhodností,bez dysplastického plochého epitelu.Doporučenie: vzhľadom na vek a želanú graviditu expektačný prístup,dispenz.v onkogyn.,kontrola o 6 mes.s akt.OC NáLEZOM OBV.GYNEKOLOGA. Bola som u svojho obvodného gynekologa ktorý mi povedal že v máji mám prísť na ďalšiu cytológiu to úplne chápem ale doporučil mi aby som si dala pichnúť vakcínu Stilgard.Já som si ju kúpila a už ju mám asi týždeň v chladničke pretože veľa som o tej vakcíne čítala a napísané je všade že sa očkuje od 12 do 26 rokov já už mám 30 rokov a jedno dieťa.Dočítala som sa že ak mám už nad 26 rokov musím podpísať papier u lekára že beriem na seba veškerú zodpovednosť za možné následky po pichnutí vakcíny a teraz sa bojím a neviem čo mám robiť.Rada by som poznala váš názor prosím vás odpíšte čo najskôr.Mám alebo nemám si dať vakcínu pichnúť?A neviem presne podľa výsledkov či sa im pri konizácii podarilo odstrániť všetký zlé bunky alebo nie a ešte vás prosím ako by som sa mohla chrániť aby sa mi to nijak nerozšírilo?ďakujem s pozdravom Michaela
Michaela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pravdepodobne ste čítali starý príbalový leták k vakcíne. V súčasnosti nie je určená horná veková hranica na očkovanie. Môžete sa teda nechať zaočkovať. Pravdepodobne Vám tiež lekár povedal, že očkovanie nie je liečbou možnej prítomnej infekcie HPV. Očkovanie je prevenciou pred eventuálnou opakovanou infekciou HPV typmi proti ktorým sa necháte zaočkovať. Histologický výsledok z konizácie hovorí o tom, že vnútorná resekčná línia nie je jednoznačne voľná čo znamená, že v tejto oblasti zostali nejaké dysplastické bunky! V súčasnosti nemáme na HPV žiadny liek.
2016-02-01
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsníka a ZŤP
(Sandra)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať "organizačnú" otázku - pri rakovine prsníka (dg C50,1) je možné vybaviť preukaz ZŤP? resp. invalidný dôchodok? (čiastočný)? na koho sa treba obrátiť, a aké podklady budem potrebovať? Ďakujem, Sandra
Sandra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň Sandra, pýtate sa na koho sa máte obrátiť ak si chcete vybaviť preukaz ZŤP a invalidný dôchodok. Preukaz ZŤP sa vybavuje na ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska. Potrebujete k tomu žiadosť, Lekársky nález, ktorý Vám vyplní Váš všeobecný lekár so všetkými aktuálnymi údajmi o Vašom zdravotnom stave. Posudkový lekár ÚPSVaR určí percentuálnu mieru straty funkčnej poruchy podľa Zákona 447/2008 a ak Vám určí nad 50% bude Vám vydaný ZŤP preukaz. Invalidný dôchodok vybavuje sociálna poisťovňa, ktorá má svojho posudkového lekára a ktorý komunikuje s Vašim všeobecným lekárom. Podáva sa žiadosť a stanovuje sa miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a to na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie. Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobý nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40%. Na vznik nároku je dôležité vedieť počet rokov dôchodkového poistenia. Pre viac konkrétnych informácií prosím kontaktujte našu Linku pomoci v Piatok v čase od 15,00-16,00 hod. Prajem pekný deň
2016-02-01
Mgr. Adela Ondrisková Odpoveď od:
Amputacia krčka
(Zdenka)
Dobry vecer, Nevim cu to tu mozem pisat hadam ano. chcem sa opytat: som 9dni po amputacii krcka-bola som opalovana aj zasita. Zacala som pred cca 2dn.trocha krvacat je to v poruadku? Dakujem za odpoved.
Zdenka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bolo by správne navštíviť lekára ku ktorému máte isť na kontrolu po operácií,on po vyšetrení Vás bude informovať ako ďalej postupovať.Bolo by hádam i správne sa sním spojiť telefonicky, určite Vám poradí čo najmenej traumatizujúce riešenie.
2016-01-31
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
33925
(olga)
som po operacii laveho prsnika a podpazusia v roku2013 mala som radioterapiu uzivam anastrozol ratiophanrm 1 mgteraz v decembri 2015 som mala uraz na pravom ramene zlomenina horneho konca ramennej kosti ine a mnohopocetne casti nebola som operovana dg.s42.29mozem brat vodoliecbu alebo elektroliecbu dakujem
olga

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rada by som Vám povedala jasné stanovisko na na základe pár riadkov a hlavne bez vyšetrenia sa nedá Vám jasne zodpovedať. Určite máte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý je konkrétnejšie oboznámený s Vaším celkovým zdravotným stavom, liečbou a najlepšie posúdi čo Vám pre Vaše zdravie prospeje, preto sa obráťte na neho s dôverou. Svojho lekára vždy informujte o každej zmene ktorá sa vyskytla , alebo ak ju chcete urobiť- iba tak Vám lekár bude vedieť najlepšie poradiť.
2016-01-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > 17 >> 494
Facebook